Информация във връзка с изпълнението на проект BGLD-2.003-0006” Предоставяне на интегрирани услуги за ранно детско развитие в община Твърдица” и Дейност 9. Споделяне на добри практики и укрепване на двустранните отношения
Целта на настоящата дейност е създаване на партньорство за повишено ниво на сътрудничество и изпълнение на инициативи с висока социална значимост, които да доведат до обмяна на опит, споделяне на добри практики и прилагане на нови знания. Обмяната на опит и добри практики с партньор от Норвегия ще допринесе за постигане на общите цели на Регламента за изпълнение на ФМ на ЕИП 2014-2021г., а именно да допринесе за намаляване на икономическите и социалните различия в Европейското икономическо пространство и да укрепи двустранните отношения между държавите донори и държавите бенефициери. Широкото международно сътрудничество с организация от Норвегия ще донесе висока социална значимост и до формирането на множество добри практики.
Изборът на партньорската организация, участваща в настоящото проектно предложение се аргументира от следните цели, които си поставя Община Твърдица:
- Община Твърдица се стреми да предлага висококачествени услуги, което налага изграждане на капацитет в персонала за работа с деца от етнически малцинства;
- Необходимост от въвеждане на нови модели на образователни програми, насърчаващи устойчивото включване в образователната система;
- Стремежът на бенефициента към насърчаване на междукултурния диалог;
- Насърчаване на международното сътрудничество;
За постигането на гореописаните цели в рамките на международното сътрудничество, Община Твърдица е привлякла за партньор образователна институция от Кралство Норвегия - българско училище "Родна реч".
За осъществяване на планираните дейности по обмяна на опит и добри практики, е заложено провеждане на две визити и организиране на конференция. Целта е от една страна да се запознаят двете страни с дейността си, да обменят опит и практики в сферата на активното ангажиране на деца и родители, изграждане на капацитет в персонала на хъбовете, въвеждането на нови модели на образователни програми, а от друга страна-да се установи дълготрайно партньорство,включително и съвместно участие в проекти,насочени към решаване на проблеми на деца и родители от ромски произход,насърчаване тяхното участие в подобни инициативи, междукултурен обмен.
Община Твърдица осъществи своята визита в Кралство Норвегия от 13.09. до 16.09.2023 г. Делегацията от община Твърдица и ръководството на Българското неделно училище „Родна реч“ в Осло бяха приети на среща в Посолството от извънредният и пълномощен посланик на Република България в Кралство Норвегия г-жа Десислава Иванова.
Посланик Иванова приветства гостите, водени от кмета на Твърдица г-н Атанас Атанасов, и изрази надежда, че опитът и наблюденията, които те придобият в Норвегия с помощта на партньорите от БНУ „Родна реч“ ще бъдат от значение за развитието на общината и ще донесат реални ползи за жителите й. Проектът, който се реализира от община Твърдица с помощта на БНУ „Родна реч“, е фокусиран върху интеграцията на малцинствата. В хода на срещата заместник-председателят на Управителния съвет на БНУ „Родна реч“ г-н Николай Вазов представи дейността на училището, в което българско образование получават над 100 български деца. БНУ в Осло постоянно разширява своята дейност през годините. За да може да всички желаещи деца да учат присъствено в БНУ, училището в момента има нужда от разширяване на своята материална база.
Посланик Иванова от своя страна даде висока оценка на работата на училището за съхранение на българската култура и национална идентичност сред общността ни в Норвегия.
Тя приветства осъществяването на повече контакти между българското и норвежкото общество, както и между българските общностни организации с техни партньори в България, което би спомогнало и за популяризирането на страната ни в Норвегия.
В края на срещата г-н Атанасов връчи на посланик Иванова картина на Потопената църква в язовир Жребчево, която ще остане скъп спомен от България за Посолството.
Посещението продължи в сградата на БНУ „Родна реч”, където г-н Николай Вазов и г-жа Жасмина Средкова разказаха за начина на провеждане на учебния процес, иновативни и добри практики .